Tájékoztató az Építészmérnök alapszak és Építész mesterszak szakmai gyakorlatáról

Az Építészmérnöki alapszakon és az Építész mesterszakon tanulmányokat folytató hallgatók a tantervükben előírt szakmai gyakorlaton kötelesek részt venni. A szakmai gyakorlatot a Neptun tanulmányi rendszerben fel kell venni a gyakorlatot megelőző tavaszi félévben, teljesítése szükséges feltétele az abszolutórium megszerzésének.

I. A szakmai gyakorlat célja, kompetenciák

A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók – tanulmányaiknak megfelelő tevékenységet végző szervezetnél (vállalatnál, intézménynél) – megismerkedjenek az ott folyó szakmai munkával, bekapcsolódjanak a napi munkavégzésébe, önállóan oldják meg a szakmai vezetőjük által rájuk bízott feladatot, illetve tapasztalatokat gyűjtsenek a munkaerőpiacon való későbbi elhelyezkedéshez.

A szakmai gyakorlaton elsajátítható, fejleszthető kompetenciák

  • Általános kompetenciák: határidőre való pontos, precíz munkavégzés a feladatok jellegétől függően önállóan vagy együttműködési készséget tanúsítva csapatban, szakmai nyelvezetnek megfelelő kommunikáció.
  • Szakmai kompetenciák: a tanulmányaik során szerzett szakmai ismereteik gyakorlatban történő alkalmazása, új ismeretek elsajátítása.

II. Szakmai gyakorlatra alkalmas helyek

Szakmai gyakorlatra alkalmas helynek minősül minden olyan szervezet, intézmény, amelynek tevékenységi köre lehetővé teszi, hogy a hallgató jártasságot szerezzen a gyakorlat típusának megfelelően.

III. Szakmai gyakorlat időtartama

A 2010. évben vagy az után tanulmányaikat megkezdő Építészmérnök (BSc) szakos hallgatók számára 2 hét fizikai gyakorlat (2. félév után) és 6 hét tervező irodai vagy közigazgatási gyakorlat (6. félév után) kötelező.

A korábbi tantervek szerint tanuló hallgatóknak, amennyiben már a 4 hét fizikai gyakorlatot teljesítették 4 hét tervezőirodai, közigazgatási vagy technikusi gyakorlat kötelező. Mindenki ellenőrizze a rá vonatkozó tantervben, hogy pontosan milyen időtartamú szakmai gyakorlatot kell elvégeznie, mert a  régebbi tantervekben ez változó.

A 2017-es tantervtől a szakmai gyakorlat időtartama az Építészmérnök alapszakon 4 hét Kivitelezési és építéshelyi gyakorlat a 2. félévben és 6 hét Tervezőirodai vagy Közigazgatási gyakorlat a 6. félévben.

Építész mester szakos hallgatóknak 6 hét tervezőirodai gyakorlat kötelező a 2. félévben.

 

Az Együttműködési megállapodások tekintetében ebben a félévben nem a hallgatónak kell ezt a fogadó intézménnyel intéznie. Az előkészítésében, ügymenet lebonyolításában minden esetben keressék György Ágnest, az agnes@eng.unideb.hu e-mail címen vagy személyesen a Műszaki Kar 1. emeleti 109-es irodájában. 

 

A Fogadó nyilatkozatokat a megszokott 409-es iroda mellett, György Ágnes részére is el kell juttatni a 109-es irodába.

 

Dokumentum

Példányszám

Aláíró(k)

Beadási határidő

Leadás

Fogadó nyilatkozat

1 példány

cég

május 30.

György Ágnes 109-es iroda és Tanszék, 409-es iroda

Igazolás és teljesítmény értékelő lap

1 példány

cég

augusztus 18. fogadóhely által aláírva, elektronikusan pdf formátumban elküldeni a leko.bettina@eng.unideb.hu címre

Igazolás és teljesítmény értékelő lap

1 példány

cég

szeptember 6.

12 óra

fogadóhely által aláírt, eredeti példányt személyesen a Tanszék, 409-es irodába

A határidők betartása, a szakmai gyakorlat helyéről és ütemezéséről való egyeztetés a hallgató felelőssége. Amennyiben a hallgató időben nem jelzi, hogy hol kívánja szakmai gyakorlatát letölteni, vagy nem kezdeményezi időben a megállapodás előkészítését, a szakfelelős nem köteles a szakmai gyakorlat teljesítéséről szóló igazolást elfogadni.

V. A szakmai gyakorlat teljesítése, illetve annak igazolása

A nyári szakmai gyakorlat elvégzését mindenkinek igazoltatnia kell. A szakmai gyakorlatot biztosító gazdálkodó szervezet (vállalkozás) megbízott képviselője, igazolást és teljesítmény értékelést készít a hallgató munkájáról, amelyhez a formanyomtatvány letölthető a honlapról (Igazolás és teljesítmény értékelő lap).

A hallgató szakmai gyakorlata akkor fogadható el teljesítettnek, ha a gyakorlatot

  • a szakiránynak megfelelő tevékenységet végző vállalatnál/szervezetnél,
  • a céloknak és kritériumoknak/ kompetenciáknak megfelelő színvonalon,
  • a munkáltatója, kijelölt szakmai vezetője által rábízott feladatokat gondosan ellátva, a rá vonatkozó specifikus, szakmai és jogszabályokban rögzített előírásokat betartva teljesítette.

A szakmai gyakorlat teljesítésével kapcsolatos tennivalók összegzése, határidők

  • A hallgató felveszi a tavaszi félévben a Kivitelezési, építéshelyi (Fizikai) gyakorlat vagy Tervező irodai vagy közigazgatási gyakorlat c. tárgyat.
  • Kapcsolatba lép azzal a céggel, intézménnyel, ahol a gyakorlatot tölteni szeretné, és amennyiben a vállalat fogadja, a Fogadó nyilatkozatot leadja a tanszéki titkárságon (409-es iroda) és György Ágnes részére a 109-es irodába, május 30-ig.
  • A nyári szünetben teljesíti a számára előírt gyakorlati időt.
  • A gyakorlat végén gondoskodik arról, hogy a gyakorlati hely aláírja a gyakorlat teljesítését igazoló dokumentumot (Igazolás és Teljesítmény értékelő lap), majd elektronikus úton, pdf formátumban, 2024. augusztus 18-ig elküldi a leko.bettina@eng.unideb.hu e-mail címre.
  • Az Igazolás és Teljesítmény értékelő lap eredeti példányát, 2024. szeptember 6. 12 óráig kell behozni az Építészmérnöki Tanszékre (409. iroda).

A szakmai gyakorlattal kapcsolatban felmerülő problémákkal, kérdésekkel forduljanak Lékó Bettina tanszéki ügyvivő-szakértőhöz és György Ágnes ügyvivő-szakértőhöz (109. iroda).

Legutóbbi frissítés: 2024. 02. 26. 12:58