Építészettörténeti ismeretek 3.

Oktatók

  • Gajdos Csaba, okl. építészmérnök
  • Szentirmai Tamás DLA, egyetemi docens

Tárgyfelelős

  • Szentirmai Tamás DLA, egyetemi docens

Tantárgy típusa és óraszáma: 4 óra előadás

Kreditpont értéke: 4

Követelmény: kollokvium

A tárgy célja, hogy az építészettörténet témakörén belül a „hosszú” XIX. században kialakuló polgári építészetet (a historizmust), annak átalakulását (a századfordulót), és a klasszikus modern építészetben való beteljesedését, mint folyamatot mutassa be. Tekintettel a történelmi távolság rövidségére, a téma tárgyalása a modern építészet kialakulásának szempontjait tartja tiszteletben. Ennek érdekében, az alkalmazott módszer az ismert funkció– szerkezet–forma összefüggéseinek tanulmányozását követi.  

Az előadások az általános építészeti folyamatok leírására törekszenek. Vizsgálódásainak előterébe helyezi az adott kor társadalmilag meghatározott elvárásait, az építőtechnika, a technológia intenzív fejlődését, valamint az építészeti formálás aktuális módszereit. A választott példák rendszere a városi mértékű alkotásoktól a részletmegoldásokig terjed. Területileg főleg Európára koncentrál, de a szükséges kitekintés végett más földrészek eseményeit is tárgyalja.  

A szigorúan vett építészettörténeti téma mellett a tantárgy során a hallgatók megismerkednek a hagyományos magyar népi építészettel, a legjellegzetesebb épületek segítségével, elsősorban a gazdálkodás és az épületek közötti kapcsolat elemzésével, kitérve a szerkezetek és az épülettípusok fejlődésére, alakulására is. A hallgatók megismerkednek a népi építészet különböző elemeivel (lakóház, pajta, csűr, stb.). A magyar példákon túl más kultúrák népi hagyományait is megismerik, különös tekintettel a népi tradíciók kortárs építészetre gyakorolt hatására. 

Tantárgyi tematika

Legutóbbi frissítés: 2024. 11. 08. 08:48